המכללה האקדמית אשקלון
המכללה האקדמית אשקלון: אודות

תולדות המכללה

עבר, הווה ועתיד
 
החזון והחתירה למימושו
ראשית דרכה של המכללה האקדמית של אשקלון היתה בשנת 1965, עם הקמתה של שלוחת אוניברסיטת בר-אילן קטנה וצנועה בשכונה ותיקה באשקלון. הנהלת אוניברסיטת בר-אילן יזמה את הקמת השלוחה, הראשונה מבין שלוש שלוחות נוספות, כחלק מתפיסת עולמה אשר דגלה בהנגשת האקדמיה לפריפריות הגיאוגראפיות בארץ. השלוחה האוניברסיטאית זכתה להתפתחות משמעותית בשלהי שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90. זאת, בעקבות הצטרפותה למכללות האזוריות אשר השכילו לפתוח את שעריהן לקליטת גלי העלייה הגדולים של תקופה זו.
 
אולם, השינוי הממשי והדרמטי בפעילותה ובאופייה של השלוחה, אירע בשנת 1988 עם כניסתו של ד"ר פנחס חליוה לתפקיד מנהל השלוחה האוניברסיטאית. צוות השלוחה נערך לקליטת האקדמים והסטודנטים העולים והוציא לפועל פרויקטים ייחודיים לשילובם הראוי ולטיפוחם האקדמי והחברתי, כגון: פרויקט קליטת עולים אקדמיים (תק"א), מכינה לחסרי מקצוע אחד בבגרות במסגרת פרויקט השר. כמו כן, החטיבה ללימודי חוץ ונוער מחונן אפשרה לימודי תעודה בתחומים שונים כגון: מנהל עסקים וניהול כללי, חינוך מבוגרים לקראת השלמת השכלה תיכונית, קדם הנדסאים וטכנאים, הכנה לבחינות פסיכומטריות, הזדמנות שנייה לבוגרי י"ב וקורסים של משרד העבודה. בנוסף לכך, המכללה החלה להפעיל מרכז טכנולוגי מתקדם וקורסי קיץ לנוער שוחר מדע לפיתוח החשיבה המתמטית בשיתוף מכון וייצמן. מעבר לכך, המכללה קידמה פרויקט מחוננים במתמטיקה בחסות אוניברסיטת בר-אילן, כמענה לצרכי האוכלוסייה.
 
"החלטנו לשנות את הקונספציה הקיימת ולהפוך את השלוחה האוניברסיטאית למרכז לימודים פעיל שיהפוך לאבן שואבת - לא רק לצעירים מכל רחבי הארץ אלא גם למבוגרים שהתנאים הסביבתיים לא אפשרו להם לרכוש השכלה" (מתוך דבריו של ד"ר פינחס חליוה בשנת 1989).

ההכרה בשלוחה האוניברסיטאית כמכללה אזורית
הניהול החדש החל להניב פירות ונוספו תוכניות לימודים חדשות ומקצועיות, מכינות קדם אקדמיות לחיילים משוחררים ותוכניות השתלמות והכשרה למוסדות ולתעשייה. בשנת 1991, עם התרחבות הפעילות האקדמית והגידול הניכר במספר הסטודנטים, הכיר שר החינוך דאז זבולון המר בשלוחה האוניברסיטאית כמכללה אזורית. בשלב הראשוני התאפשר לסטודנטים לצבור במכללה האזורית מכסת קורסים של כשתי שנות לימוד ואת היתרה נדרשו להשלים באוניברסיטת בר אילן, ברמת גן. עד מהרה, בשנת 1992, אישרה אוניברסיטת בר-אילן לראשונה החלת תוכנית לימודים מלאה בקמפוס המכללה. כאשר בסיום תוכנית לימודים זו, יוענק לסטודנט תואר ראשון רב תחומי B.A. בחסות אוניברסיטת בר-אילן. על פי דרישת האוניברסיטה, חייבה התפתחות זו את המכללה האזורית אשקלון להיערך מחדש במטרה להעניק שירותים מקצועיים כגון ייעוץ אקדמי וייעוץ בהכנת תוכנית לימודים אישית לכל סטודנט. המכלה האזורית אימצה את הדרישות הללו מעל ומעבר והעניקה לסטודנטים שירותי ייעוץ וליווי אישי לכל אורך הדרך.
 
טקס בוגרים ראשון וחנוכת אבן הפינה: החזון החל לרקום עור וגידים
בשנת 1996 קיימה המכללה טקס בוגרים ראשון והנחת אבן פינה לקראת בניית משכנה החדש. בטקס מרשים, בהשתתפות נשיא מדינת ישראל מר עזר וייצמן ושר החינוך, פרופ' אמנון רובינשטיין, מונה פרופ' שמעון שרביט – חוקר לשון עברית בעל שם עולמי - לראש האקדמי של המכללה. ב-1997 הוכרה המכללה על ידי המועצה להשכלה גבוהה כמוסד להשכלה גבוהה בישראל.
 

"בהרחבת מעגל המצטרפים ללימודים אקדמיים, בייחוד מהפריפריה, יש משום הגשמת משימה חברתית-לאומית ממדרגה ראשונה ותרומה נכבדה לצמצום הפערים בחברה" (מתוך דבריו של פרופ' שמעון שרביט בטקס הבוגרים הראשון בשנת 1996).

 
חנוכת המשכן החדש והיוקרתי 
בשנת 1998 המכללה חנכה את משכנה החדש, הגדול והמתקדם בלב קריית החינוך החדשה באשקלון. בקמפוס זה הושקעו משאבים רבים והוא מתהדר בסטנדרטים גבוהים של בנייה ותכנון אדריכלי ייחודי. כיתות לימוד ומעבדות מחשבים חדישות שולבו לצד מדשאות רחבות ידיים, משרדי שירות לסטודנט ובית כנסת. וכן, ספרייה המשתרעת על פני שלוש קומות והיא מהגדולות והחשובות באזור הדרום. כך התפתחה המכללה האזורית וקיבלה פנים חדשות לגמרי. בשנת 2000 הוכרה המכללה האזורית אשקלון כמכללה האקדמית אשקלון - המכללה האקדמית הראשונה בארץ!

ההחלטה לפרוש כנפיים ולצאת לדרך עצמאית
בשנים 2000-2003 חל גידול עצום במספר הסטודנטים שנרשמו ללימודים לתואר ראשון בחוגים יוקרתיים בחסות אקדמית של אוניברסיטת בר-אילן, למשל: כלכלה ומינהל עסקים, פסיכולוגיה, מחשבים ולוגיסטיקה. צמיחה משמעותית זו חייבה את הרחבת התנאים, הקמתם של שני בנייני לימוד נוספים והענקת שירותים לוגיסטיים לסטודנטים ברמה מתקדמת ויעילה. בשנים אלה, קיבלה הנהלת המכללה את ההחלטה החשובה בתולדותיה עד כה - לפרוש כנפיים ולצאת לדרך עצמאית. החלטה זו התקבלה בעקבות הנחיות המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ולתקצוב, שקבעו את ההליכים להפיכתה של המכללה אזורית למכללה אקדמית. לצורך הגשמת חזון זה, גייסה המכללה לשורותיה את פרופ' משה מני, לשעבר נשיא אוניברסיטת תל-אביב וביקשה ממנו לשמש בתפקיד נשיא המכללה האקדמית אשקלון. בשנת 2001 התקיימה ישיבת הייסוד של המכללה האקדמית אשקלון, נבחרה הנהלתה החדשה ופרופ' משה מני נבחר לכהן כנשיא המכללה.

הכרה והסמכת המכללה
בשנת 2003, קבעה המועצה להשכלה גבוהה כי המכללה האקדמית אשקלון ראויה להיות מוסד להשכלה גבוהה. ברם, סיומו של תהליך השגת העצמאות התרחש במרץ 2007 כאשר המועצה להשכלה גבוהה הכריזה על המכללה האקדמית אשקלון כמוסד להשכלה גבוהה בו ניתן ללמוד בשני המסלולים הבאים: במסלול העצמאי לתואר .B.A של המכללה האקדמית אשקלון ובמסלול לתואר .B.A רב תחומי של אוניברסיטת בר-אילן. צעד נוסף שעשתה המכללה, המכללה קיבלה היתר ללימודי תואר שני בקרימינולוגיה בשנת הלימודים תשע"ה והיתר ללימודי תואר שני בעבודה סוציאלית בשנת הלימודים תשע"ו.
הצלחתה הכבירה של המכללה האקדמית אשקלון, שהפכה משלוחה אוניברסיטאית קטנה למכללה אקדמית עצמאית, גדולה ומפוארת -  מגלמת בתוכה את סיפור ההצלחה של כולנו. היוזמה של המנכ"ל המייסד ד"ר פינחס חליוה והיכולת של הצוות האקדמי, המנהלי והסטודנטים לשלב ידיים ולפעול יחדיו למימוש הפוטנציאל הטמון במכללה  - ניכרו באמונה ובדבקות במטרה. ניתן לומר שזהו גם סיפורה של החברה הישראלית אשר בצעדים קטנים אך נחושים, מצליחה לגשר בין הפערים ולהתמודד בגבורה עם האתגרים הרבים הניצבים בפניה.
 
ההצלחה נמשכת
בחלוף השנים, המכללה האקדמית אשקלון התפתחה רבות, יישמה תוכניות לימוד חדשות וגייסה לשורותיה מרצים מנוסים, בעלי שם ומומחיות רבה. ואלו, הצמיחו עשרות אלפי בוגרים שהמשיכו לתארים מתקדמים והשתלבו במשק הישראלי - לתפארת מדינת ישראל. העשייה האקדמית, הפיתוח והרחבת התשתיות נמשכים במרץ וללא הרף. אתם מוזמנים להצטרף לבית האקדמי החם של המכללה האקדמית אשקלון ולהמשיך מסורת מצוינות זו אל עבר העתיד.