אודות

אודות החוג לפסיכולוגיה

לאחר שנים רבות בהן צברה המכללה נסיון רב בהפעלת תכנית לימודים בפסיכולוגיה בחסותה של אוניברסיטת בר אילן, אישרה המועצה להשכלה גבוהה למכללה ללמד תכנית עצמאית בפסיכולוגיה, ולהעניק תואר B.A בתחום. הפסיכולוגיה היא אחת מן הדיסציפלינות המדעיות המרכזיות במדעי החברה המהוות את עמוד התווך של הלימודים במכללה האקדמית אשקלון. התוכנית המוצעת מתווספת למערך השירותים האקדמיים שמציעה המכללה לקהילה ולסביבה בתחומים: עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה, ניהול, סוציולוגיה, חינוך ועוד.

החוג לפסיכולוגיה שם לו למטרה להוות מרכז מוביל לטיפוח המצוינות האקדמית והמימוש העצמי של הסטודנט, בשילוב מתן יחס אישי לכל אחת ואחד. הלימודים מתקיימים בכיתות לימוד קטנות, המצוידות במיטב הטכנולוגיה. ההתנסות המחקרית נערכת במעבדת המחקר של החוג לפסיכולוגיה, בה קיימת תשתית חדשנית ומשוכללת, המאפשרת לכל סטודנט לחוות את המחקר מקרוב.
 
סגל ההוראה והמחקר
לאורך כל תקופת הלימודים מלווה את הסטודנטים סגל איכותי, צעיר ומוכשר, חדור מוטיבציה ובעל ידע עשיר ורעיונות מקוריים, יחד עם סגל בכיר של פרופסורים עתירי ניסיון בהוראה ובמחקר.

אוכלוסיית יעד
התכנית מיועדת לצעירים לאחר שירות צבאי או שירות לאומי המעוניינים לרכוש ידע ותואר אקדמי בפסיכולוגיה, מתוך מחשבה כי התואר בפסיכולוגיה יהווה בסיס לשילובם המקצועי בעתיד. כמו כן, התוכנית מיועדת לאנשים המגלים את הצורך בידע הנרכש בתואר בפסיכולוגיה לקידומם במסגרת עיסוקם המקצועי כיום בתחומים שונים.

מטרות התכנית
התכנית משלבת בין הקנייה של ידע פסיכולוגי כללי במסגרת קורסים תיאורטיים לבין התנסות אמפירית, הלכה למעשה, בתחומים שונים במסגרת קורסים מתודולוגיים, ובהתנסות במעבדת המחקר של החוג לפסיכולוגיה. עושר זה של תחומים בשילוב עם סגל החוג, המתמחה במחקר פסיכולוגי בעל גוונים שונים, מאפשר לסטודנטים להתנסות במחקר ולקשר באופן מיטבי בין תיאוריה למחקר בפועל.
לתוכנית המוצעת שני בסיסים המקנים לה ערך מוסף מבחינה אקדמית. האחד – התוכנית נבנתה תוך שימת דגש על הפן המחקרי של לימודי הפסיכולוגיה מתוך מחשבה כי לימודים גבוהים בכלל ולימודי פסיכולוגיה בפרט דורשים יסודות מתודולוגיים איתנים. השני – התוכנית כוללת קורסי העמקה במספר נושאים בפסיכולוגיה, דבר אשר מקנה לסטודנטים הזדמנות להכיר נושאים מרכזיים בפסיכולוגיה ולצבור ידע שיעזור להם בהמשך דרכם. תכנית הלימודים בפסיכולוגיה כוללת אם-כן את כל הקורסים המהווים את אבני הבניין בפסיכולוגיה וכן קורסי העשרה בפסיכולוגיה ארגונית, בפסיכופתולוגיה, בפסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכופיזיולוגיה ונוירו-פסיכולוגיה.

בוגרים

רוב הבוגרים שלנו משולבים בלימודי המשך או בעבודה במגוון תחומים. הבוגרים שבחרו בלימודי המשך לתארים מתקדמים התקבלו לאוניברסיטאות/מכללות ללימודי פסיכולוגיה לתואר שני או בחרו בלימודים בתחומי הייעוץ החינוכי או הארגוני, מנהל עסקים, התמחות בשיטות תרפיה ועוד. הבוגרים שנכנסו לשוק העבודה השתלבו כיועצים ארגוניים, עבודה בתחום כוח-אדם, הדרכה במוסדות שיקומיים או תעסוקתיים ועוד.